Offers “Société Générale”

Expires soon Société Générale

Analist Risc Junior (ALD Automotive) - perioada determinata

  • București (Municipiul Bucureşti)

Job description

Misiune

Responsabilitati principale:
Pentru colectare creante 50% :
- Transmiterea de notificari si apelarea clientilor cu intarzieri la plati;
- Urmarirea promisiunilor de plata;
- Furnizarea de informatii clientilor cu privire la problemele de plata ale acestora;
- Mentinerea contactelor clientilor la zi;
- Suport la cerererile interne legate de comportamentul la plati al clientilor;
- Mentinerea relatiei cu departementul juridic si cu executorii judecatoresti in procesul de colectare creante;
- Realizarea raporartelor specifice de colectare catre ALD Automotive Romania si ALD International;
- Realizarea obiectivelor cerute de superiorii ierarhici.

Pentru analiza risc 50%:
- Efectuarea analizei de risc pentru clienții existenti/potentiali, precum și alți parteneri de afaceri; respecta pe deplin normele și procedurile interne de risc din cadrul ALD;
- Emite recomandări echipei de management în ceea ce privește relațiile de afaceri cu terte părți, pe baza verificarilor / rezultatelor analizei de risc;
- Mentine relatia cu departamentul de vânzări, alte departamente sau, atunci când este necesar, în mod direct cu partenerii de afaceri, în scopul de a obține documente suplimentare / informații pentru dosarele analizate;
- Mentine relatia cu departamentul juridic pentru toate aspectele juridice / implicațiile partenerilor de afaceri analizati;
- Pregateste limitele de credit in software-ul intern Miles; asista echipa de management în scopul de a pune în aplicare dosarele de credit;
- Este implicat in aplicarea politicii AML (politica impotriva spălării banilor) și KYC (Cunoasterea Clientelei);
- Efectueaza alte activități similare legate de activitate, cerute de superiori ierarhici.

Profil

Cunoștințe și experiență:
• Absolvent facultate economica;
• Experienta de minim 1 an intr-o pozitie similara;
• Cunoașterea legislației ce reglementează activitatea companiilor de leasing;
• Cunostinte generale despre instrumentele de plata;
• Bune cunoștințe de calculator (windows, Ms- Office, word, power-point, outlook);
• Abilități puternice de comunicare, atat scrise cat si verbale, in limba Engleza. Franceza este un plus.
• Capabil de a lucra sub presiune.
• Abilitati excelente de comunicare.

Descriere

ALD Automotive este filiala grupului Société Générale, specializata in leasing operational full service si administrarea flotelor auto.

We are an equal opportunities employer and we are proud to make diversity a strength for our company. Societe Generale is committed to recognizing and promoting all talents , regardless of their beliefs, age, disability, parental status, ethnic origin, nationality, sexual or gender identity, sexual orientation, membership of a political, religious, trade union or minority organisation, or any other characteristic that could be subject to discrimination.

Job code: 20000FHM
Business unit: ALD Automotive
Starting date: Immediate
Date of publication: 11/09/2020

Make every future a success.
  • Job directory
  • Business directory